Hizmetler

Biz Ehliyet vermiyoruz, Sürücü Yetiştiriyoruz...

EHLİYET- A1-A2-B-BE-B OTOMATİK-C:

Erkal Sürücü Kursu adaylarının trafiğe çıkmadan önce yaşadığı stresi ve heyecanı en aza indirerek trafiğe uyumlarını hızlandırır. Kursumuzda Hyundai marka araçlar ile profesyonel ve güleryüzlü eğitmenler, sizleri trafiğe en iyi şekilde çıkmak için hazırlamaktadır.

SRC BELGESİ:

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Bunun anlamı kısaca şudur: Kendi aracı ile yük veya yolcu taşıyan şoförler ile başkasının adına yük veya yolcu taşıyan şoförlerin alması zorunlu belgedir. Denetimlerde yük veya yolcu taşıdığınız baz alınmaz şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ibraz zorunluluğunuz vardır.

1. Adım; Sürücü Kursu kayıt için gerekli evraklar hazırlanmalı

2. Adım; Sürücü Kursunda ki Trafik ve Çevre Bilgisi - Araç Tekniği ve Motor Bilgisi - İlkyardım Bilgisi ve Direksiyon Derslerine devam edilir. Teorik test sınavında toplam 50 sorudan test sınavına girilir. Trafik ve Çevre Bilgisinden 21 soru, İlkyardım Bilgisinden 13 soru, Araç Tekniği ve Motor Bilgisinden 16 soru çıkar. Teorik test sınavında ki 50 sorudan 35 doğru yapan aday 70 puan alır. Teorik test sınavın da 70 ve üzeri doğru cevap veren her aday başarılı sayılır. Teorik test sınavında yanlış doğruyu götürmeyeceği için boş cevap bırakmanızı tavsiye etmiyoruz.Tüm sürücü adaylarına başarılar diliyoruz.

3. Adım; Teorik test sınavında başarı gösteren sürücü adayları, uygulamalı direksiyon sınavına girerler. Teorik test sınavının açıklandığı günün hafta sonu değil, takipeden hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar uygulamalı direksiyon sınavları yapılır. Uygulamalı direksiyon sınavı 30 dakika sürer ve sınav süresince tek bir hata yapan sürücü adayı başarısız sayılır. Uygulamalı direksiyon sınavında sinyal vermemek dahi başarısız olmaya yeterlidir. Hiç hata yapmadan sınavı bitiren sürücü adayları başarılı sayılır. Başarısız olanlar tekrar ücret ödeyerek sonraki uygulamalı direksiyon sınavına girerler. Teorik test sınavından başarısız olan sürücü adayları 2 hafta sonraki ara sınava girerler.

4. Adım; Uygulamalı direksiyon sınavından başarılı olan sürücü adaylarının sürücü sertifikaları hazırlanarak Milli Eğitim Müdürlüğü'ne onaya gönderilir. Sürücü sertifikaları onaydan 1 hafta içinde gelir. Dosyasını kayıt olduğu sürücü kursundan alan sürücü adayı, internet üzerinden herhangi bir il veya ilçenin Emniyet Müdürlüğü Tarfik Tescil Şubesinden ehliyet için emniyet randevusu alması gerekir.

Emniyete ehliyet çıkartmaya giderken yanınızda mutlaka götürmeniz gerekenler;

a) Nüfus cüzdanı (kimlik) aslı

b) Diploma (öğrenim belgesi) aslı

c) Vergi dairesine yatan harcın dekontu

d) Kan grubu kartı

e) E-randevu kağıdı

d) Fark yapanlar için ehliyetin aslı

Uygulamalı direksiyon sınavı 30 dakika olarak uygulanıyordu. Yeni sınav sistemine göre uygulamalı direksiyon sınavı artık 35 dakika olarak uygulanacaktır.

İlk 5 dakikasında araç tanıma ile ilgili sorular sorulacak. Aracın iç donanım ve motor kısımlarından soru sorulacak. Sorulacak sorulardan 5 tanesine cevap veremeyenler sınavdan başarısız sayılacak.

Stajyer Ehliyet Nedir? Stajyer Ehliyet Ne Zaman Uygulanacak? Stajyer Ehliyet Yenilikleri Nelerdir?

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle sınava girecek ve ilk defa Ehliyet Belgesi alacak tüm sürücü adayları, stajyer sürücü olarak kabul edilecektir. Sizlerden gelen yoğun sorular doğrultusunda ve açıklayıcı olması için şu yazıya dikkatinizi çekmek istiyoruz; "1 Ocak 2016 tarihi itibariyle sınava girecek ve ehliyet belgesi alacaklar tüm sürücü adayları" ibaresine dikkat etmeliyiz. Bu noktada yönetmelikte açıkca bahsedilen "sertifika tarihi veya sınava giriş tarihinin baz alınmadığı" gayet açık ortadadır.

Örneğin: 15 Eylül 2015 veya 20 Ağustos 2015 teorik ve direksiyon sınavlarını başarıyla tamamlayan bir sürücü adayı, şu an ki yönetmeliğe göre 1 Ocak 2016 tarihin itibariyle sertifikasını ehliyete dönüştürürse stajyer kabul edilmeyecek. Yani özetle 1 Ocak 2016 tarihinden önce sertifikasını alan adaylar stajyer ehliyet uygulamasından etkilenmeyecektir.

Ehliyet Kaydı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ehliyet kaydına gelirken sizden istenecek evraklar;

1- Nüfus cüzdanı (kimlik) fotokopisi: Aslı ile birlikte gelinmelidir.

2- Diploma (öğrenim belgesi): Mezuniyet belgesi, Diploma,Tasdikname kayıt örneği olabilir.

3- Sağlık raporu: Aile hekiminizden veya herhangi bir hastaneden alabilirsiniz. Sağlık raporu alırken hangi sınıf ehliet almak istiyorsanız belirtmelisiniz. Matbu bir evraktır.

4- 9 adet fotoğraf: Fotoğraflarınız mutlaka BİOMETRİK olmalıdır. (Fotoğraflarınız; 1 adet sağlık raporu için, 4 adeti ise en son emniyet müdürlüğüne verilecektir. 4 adeti ise Sürücü Kursu'nda kullanılacaktır.)

5- Sabıka kaydı (adli sicil beyanı): E-Devlet şifreniz ile çıkarılmaktadır. (E-Devlet şifrenizi biliyorsanız, istediğiniz her yerden çıkarabilirsiniz.)

6- Ehliyet fotokopisi: Mevcut bir ehliyeti olup, farklı bir sınıf ehliyet alacaklar için gereklidir.Test sınavından muaf olup,sadece direksiyon sınavına girebilmeleri için istenir.

NOT: Kurs başlama tarihinde bu evraklardan bir tanesi eksik olursa sınav başvurusu yapılamamaktadır.

scroll up